Сільське господарство споконвіку займало особливе місце в історії України та її населення. Ця галузь, що стосується життя та благополуччя кожної людини, займає істотне місце ще й з тієї причини, що вона є однією з найбільших складових ВВП нашої країни. Згідно статистичних даних, у 1990 р. частка аграрного сектору у ВВП України становила 24,4%. Протягом наступних років ця частка зменшувалася (1993 р. – 21,5%, 1995 р. – 13,4%, 1999 р. – 12,8%), що пояснюється в першу чергу високим рівнем інфляції. На початку ХХІ століття до сільського населення України належало 15,8 млн. осіб, а сільськогосподарську зайнятість офіційно декларували 4,9 млн. осіб.

Динаміка валового та реального обсягу продукції АПК в 2000–2014 роках

Динаміка валового та реального обсягу продукції АПК в 2000–2014 роках

Роль цієї галузі у формуванні ринкової економіки нашої країни є неоціненною. Тим не менш, урядова політика, спрямована на штучне утримання зростання цін на сільгосп. продукцію синхронно з усіма іншими, призвела до занепаду українських сіл та цілого аграрного сектору. Ситуація в галузі почала змінюватися на краще лише нещодавно. Ті підприємства, господарські товариства, фермерські господарства, що утримали власну ринкову позицію, стали витривалішими та зайняли власну ринкову нішу. Тим не менш, сильна конкуренція спонукає їх до об’єднання в більші одиниці, що позитивно впливає на них в далекій перспективі, але разом з тим не дозволяє утворити монопольну структуру.

ВВП Cільгосп

Макроекономічні передумови розвитку сільського господарства в 2014 році – І півріччі 2015 року

Макроекономічні передумови розвитку сільського господарства в 2014 році – І півріччі 2015 року

Варто зазначити, що сільське господарство поступово почало відновлюватися та відігравати істотнішу роль в українській економіці. Судячи зі статистики останніх років, економіка нашої країни знову опинилася в кризовій ситуації: в 2014 р. обсяги виробництва основних галузей економіки знизилися в середньому на 9,6%. В цьому часовому проміжку єдина галузь, в якій зазначено зріст обсягів виробництва – сільське господарство (2,8%). Неважко здогадатися, що основні фактори, що сприяють погіршенню нашої економічної ситуації – це насамперед військовий конфлікт на Донбасі, зниження попиту, ускладнення торговельних відносин з Росією та потреба пошуку нових партнерів, а також зменшення реальних доходів населення. Окрім того, варто зазначити, що від даного проміжку часу немає видимих змін у зниженні реального рівня корупції в країні.

Структура ВП сільгосп 2015 р.Структура ВП сільгосп 2015 р.

Виходячи зі структури валової продукції сільського господарства нашої країни, ключове місце займає продукція рослинництва: понад 70% від загальної. Для досягнення передової ринкової позиції та посилення експортних можливостей, Україні варто зосередитися в першу чергу на збільшенні продукції тих елементів сільського господарства, що займають ключове стратегічне місце: зернових та технічних культур, а також – вирощування худоби та птиці. Окрім того варто зазначити, що майбутній розвиток даних видів галузі відбуватиметься згідно з постановами Угоди про Економічну Асоціацію України та ЄС, що спричинить збільшення коштів, проте забезпечить нашій країні збільшення конкурентоспроможності на ринку ЄС в далекій перспективі, а отже – значний зріст попиту на українську продукцію і збільшення її ролі у структурі експортованих Україною товарів.

24503f4------1 442340e------1

Особливу увагу варто звернути на зміну внеску областей нашої країни до розвитку сільського господарства: у Дніпропетровській, Миколаївській, Запорізькій, Полтавській, Херсонській областях обсяг валової продукції галузі зросла у 2015 р. (по відношенню до 2014 р.). Найгірші ж показники занотовані у східній частині країни, а також у Вінницькій, Житомирській, Київській та Чернівецькій областях.

ВП сільгосп за регіонами 2015 р.

Незважаючи на перспективність галузі, на даний момент наша країна змушена також імпортувати значну частину сільськогосподарської продукції з інших країн Європи та світу. Тим не менш, зростання потенціалу даного сектору дозволить Україні досягти незалежності в галузі та стати одним з передових експортерів в цілому регіоні.

Владислав Ковальчук

Інформація за даними Державної служби статистики України та Міністерства Аграрої Політики та Продовольства України

Розкажи друзям
  • gplus
  • pinterest

Якщо Ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter