Скорая помощьПроцес децентралізації поставив нові вимоги перед галуззю охорони здоров’я. Планується, що медичні установи перейдуть на фінансування новостворених громад. В області стосовно цієї новації налаштовані оптимістично. Та є одне «але». Законодавчої бази для перевтілень досі немає.

Відсутність законодавчого підгрунтя для проведення реформ вважають чи не однією з найбільших проблем. Відтак реформатори змушені діяти методом спроб та помилок. Тим не менше, Тернопільщина не стоїть на місці, а експериментує. Так відбувся умовний поділ регіону на госпітальні округи. Громади почали укладати договори на медичне обслуговування населення і взяли на себе фінансування первинної ланки. Стосовно останнього думки громадськості різняться. Одні вважають правильним те, що громади розпоряджаються власним майном, інші ж переконані, що грошей на утримання закладів охорони здоров’я у них не вистачить.

– Згідно  з законом «Про децентралізацію», територія, на якій розташована громада, та все майно мають використовуватись громадою. На сьогодні вона уповноважена заробляти кошти і розпоряджатися ними на власний розсуд. Громади отримали достатній фінансовий ресурс у вигляді податку на акциз та нерухомість. І зараз має визначитись із пріоритетними для себе напрямками, – каже голова Тернопільської облради Віктор Овчарук. – Я вважаю логічним те, що громади отримають у своє підпорядкування медичні заклади. Наразі не бачу проблем з їхнім фінансуванням.

Попередньо планується, що галузь медицини розглядатиметься у двох ракурсах: безпосередньо лікувальний процес та господарська діяльність. Останнє залишається у підпорядкуванні громад, які, власне, і будуть відповідальними за умови надання допомоги, стан приміщень, обладнання. Сам процес надання допомоги підпорядковуватиметься медичній вертикалі – управлінню охорони здоров’я.

Раніше сільські війти виконували роль посередників. При необхідності вони зверталися у райони і просили фінансової допомоги зверху. Після проведення реформи ситуація зміниться і тоді питати стануть з них.

На думку експертів, такий стан речей дозволить покращити якість надання допомоги. Адже громадам на місцях краще відомо про їхні проблеми і люди їх вирішуватимуть спільно. Центр не завжди вникає  у такі тонкощі, тому що тут на порядку денному значно глобальніші питання. Відтак глибинка завжди почувалася  обділеною. Сьогодні все в її руках. Чи вистачить у громад на це коштів, усе залежить від менеджменту.

У рамках децентралізації та реформування галузі в області планується створення госпітальних округів. На Тернопільщині над цим питання працювали задовго до початку створення громад і здобутки у цьому напрямку були чималими. Так Тернопільська лікарня №2 стала першою в Україні, яка почала укладати договори на обслуговування громад. У перспективі цей лікувальний заклад має стати окружною лікарнею. Можливо, він пішов би далі у своїх починаннях, але ініціатива не підкріплена законодавством.

– Справді, сьогодні є проблема в тому, що досі не прийнято закону. Зараз він перебуває на розгляді у Верховній Раді, – каже Віктор Овчарук. –  Закон передбачає перевести вторинну ланку – центральні районні лікарні – в обласне підпорядкування і таким чином сформувати госпітальні округи. Область має у цьому плані цікаві напрацювання. Вони полягають у створенні в округах лікарні інтенсивного лікування. Визначено параметри віддаленості крайньої території, довозу, інфраструктури. Госпітальні бази відповідатимуть обласному рівню. Заклад має надавати весь спектр лікування. А фахівці – мати відповідний рівень кваліфікації, щоб повноцінно надати допомогу.

Наразі не визначено долі районних лікарень, однак керівництво області має принципову позицію – вони повинні працювати. Розглядається варіант зміни формату їхньої роботи і перепрофілювання у заклади планового або відновного лікування.

– Наприклад, пацієнту надали невідкладну допомогу в обласному центрі, а на подальше лікування перевели у планову лікарню, яка територіально наближена до його місця проживання, – каже Віктор Овчарук. – При цих лікарнях будуть функціонувати реанімаційні палати, тому в разі ускладнень пацієнт зможе отримати необхідну допомогу.

І наостанок. Керівництво області планує реалізувати ще один проект і забезпечити усі ФАПи та амбулаторії бодай мінімальним переліком медикаментів для надання невідкладної допомоги. Зараз громади опрацьовують цей момент, складають кошториси.  І якщо проект вдасться реалізувати, люди справді побачать позитивний ефект від створення громад, резюмував Віктор Овчарук.

Зоряна Гарасимів

Джерело: Тижневик “Номер один”

Розкажи друзям
  • gplus
  • pinterest

Якщо Ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter