В минулих статтях на тему топ-менеджменту розглядалися приклади комунальних підприємств. В даній статті будуть розглянуті приватні підприємства, що значною мірою відрізняються від комунальних завдяки більшій свободі дій та більшим можливостям, на прикладі міжнародної корпорації Spar, яка нещодавно почала активно розвиватися на території України.

Головні риси приватних підприємств

Ключовою особливістю компаній такого типу є те, що вони засновані приватними особами на приватній власності та розвиваються завдяки приватному капіталу. Українське право ставиться до приватних фірм досить ліберально – законом не встановлений мінімальний статутний капітал такої компанії чи кількість її працівників, а структура її управління і режим майна визначається самим засновником. Це дозволяє будь-кому заснувати власну компанію, маючи хорошу ідею для її розвитку, не маючи навіть великого початкового капіталу та підтримки багатьох працівників. Саме завдяки цьому ще від здобуття Україною незалежності кількість успішних підприємств збільшується з кожним роком.

Міжнародні підприємства (корпорації) виходять у своїй діяльності за межі однієї країни: зазвичай така компанія має центральний офіс в певній країні та щонайменше одну філію в іншій державі. Деякі фірми розширюють свою діяльність через доступність робочої сили або сировинної бази, інші ж бажають вийти на нові ринки збуту. Так чи інакше, великі компанії стають важливими гравцями світового рівня, що нерідко мають сильний вплив на якість життя в певних регіонах або цілих країнах.

Читайте також: Топ-менеджмент: комунальні підприємства

SPAR – історія та сьогодення

В даній статті буде розглянутий приклад компанії SPAR, заснованої в 1932 році в Нідерландах. На початку свого функціонування, мережа об’єднувала бакалійників, що мали на меті співпрацювати з головними оптовими постачальниками продуктів та між собою для зменшення цін закупівлі товарів. Компанія стала міжнародною вже після Другої світової війни, відкривши свої магазини в спершу в Бельгії та скандинавських країнах, а потім – в усій Європі. Головним ідеологом об’єднання магазинів під єдиною назвою, а пізніше – президентом корпорації SPAR International, був Адріан ван Велл. Девізом ван Велла була фраза «Door Eendrachting Samenwerken Profiteren Allen Regelmating», що в дослівному перекладі означає: «Всі ми виграємо від співпраці». Саме він придумав та популяризував ідею співпраці магазинів, а перші літери його девізу дали назву новоствореній компанії – De SPAR. Сьогодні ця мережа об’єднує понад 12 300 магазинів, супермаркетів та гіпермаркетів в 42 країнах світу (в Європі, Азії, Африці та Австралії).

Читайте також: Топ-менеджери – хто вони такі?

24 січня 2017 року інвестиційна група VolWest Group підписала договір про співпрацю зі SPAR International. Саме цей договір дозволить відкрити та розвинути магазини мережі на території України. Вже на протягом кількох місяців буде відкритий магазин SPAR в місті Рівне, а до кінця 2017 року планується відкрити щонайменше 15 магазинів мережі.

Ключовою особливістю мережі є розвиток магазинів різних форматів: Spar Express (невеличкі магазини торговою площею 75-200 кв.м), Spar (супермаркети площею 200-800 кв.м), EuroSpar (супермаркети площею 0,8-3 тис. кв.м), InterSpar (гіпермаркети площею більш ніж 3 тис кв.м). Також зазначається, що в планах інвестиційної групи VolWest – збільшити кількість магазинів мережі до 50 протягом трьох років шляхом відкриття власних і франчайзингових точок.

Варто зазначити, що зацікавленість іноземних компаній Україною зростає з кожним роком. Все більше і більше фірм приймають рішення інвестувати в нашу країну, завдяки чому відбувається поступове оновлення українського бізнесу і промисловості. Також іноземні інвестиції дозволяють створити робочі місця, що забезпечать громадян високооплачуваною роботою і, як наслідок, спричинять поступове збільшення заробітної плати в українських підприємствах та державному секторі.

Владислав Ковальчук

Розкажи друзям
  • gplus
  • pinterest

Якщо Ви помітили помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter